🍅 Domates Suyu

Meyve Suyu

Domates en faydalı meyvelerden birisidir. Domates suyunu içecek olarak günlük olarak alışık olmadığımız, hatta fazla tüketmediğimiz bir içecek olarak düşünebiliriz. Domatesin faydaları saymakla bitmez peki neden domates suyunu normal günlük olarak da tüketmeyelim? Domates suyunu genellikle diyet yapan insanlar tüketir, domatesin detoks etkisi vardır aynı zamanda yağ yakıcı asitler içerir. Ülkemizde domates tarımı önem taşımaktadır, domatesi özellikle mevsiminde tüketmeye özen göstermeli, yapacağımız domates sularını ise mevsim meyveleri ile yapmaya dikkat etmeliyiz. Domates suyunu dilersek konserve olarak kendimiz de yapabiliriz.

Yemeklerimizin hemen hemen hepsinde domates kullanırız, ya da salça yardımıyla yemeklerimizi tatlandırırız. Salçalar domateslerin işlem yapılmış halidir, domates suyunu ise biz taze olarak çiğ bir şekilde domates suyu haline getirebiliriz. Çiğ olarak tüketeceğimiz domates suyu daha yarayışlı ve faydalı olacaktır.

Domatesin içerisinde bulundurduğu vitaminler özellikle A ve C vitaminleridir. Ortalama bir domateste kalori, protein, alfa liponik asit, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein gibi vitaminler ve besin ögeleri içermektedir. Domates antioksidan özellikler açısından oldukça zengin bir meyvedir. Antioksidanlar vücudumuzu dinç tutmaya, vücuttaki fazla yağların atılmasına, sindirim sisteminde fazladan posa oluşumuna yardımcı olurlar.

Devamı: 🍅 Domates Suyu